„ ТАНЦЪТ НА СПИРАЛАТА”- ТАНЦЪТ НА ЖИВОТА
ДВИЖЕНИЕТО КАТО ОСНОВЕН ФАКТОР ЗА ЧОВЕШКОТО ЗДРАВЕ
По определение на СЗО ( СВЕТОВНАТА ЗДРАВНА ОРГАНИЗАЦИЯ ) за ЗДРАВЕ , то ” Здравето е пълно състояние на пълно физическо, психическо и социално благополучие”.
Основните фактори за здравето са:
- Хранене
- Физическа активност
- Хигиена
- Умствена дейност и психическо развитие
- Сън
Една от целите в живота на човек е да достигне максимална за възрастта си работоспособност и крепко здраве, през което време да е в състояние на оптимална умствена и физическа активност. Т.е., да постигне т.нар. Творческо дълголетие. През средните векове средната продължителност на живота е била 45-50 години, а сега вече е с 20- 25 години по- висока (1985) и продължава да се увеличава.(1, Иван Петков, „ Физическа активност и дълголетие”, Медицина и физкултура 1985)
И.П. Павлов- „ Целия видим живот на организма, всичките му взаимоотношения с външния Свят се извършват с помощта на мускулната система.”
С усъвършенстването на оръдията на труда двигателната активност на хората постепенно намалява. Докато преди едно столетие само 4% от физическия труд се е извършвал от машините, сега само 1 % от него не е механизиран. Научно техническия прогрес премахна редица професионални вредности и в този смисъл подпомогна борбата с някои болести ( например при миньорите- силикоза, белодробна туберкулоза). НТ прогрес обаче рязко намали двигателната активност на хората и в този смисъл трябва да се приеме неговото отрицателно въздействие. Изследвания, направени на космонавти показват неблагоприятното въздействие на състоянието на безтегловност и липса на физическо натоварване на организма.(1) Движенията, физическите упражнения са естествено, физиологично средство за подобряване на здравето, за профилактика на редица заболявания и за повишаване на трудоспособността. В детска възраст те способстват и стимулират правилния растеж и развитие на децата.В средната възраст ( 60 години) мускулната дейност рязко намалява. Намалената двигателна активност води до ускорен физически и умствен упадък и до появата на редица заболявания, които още повече намаляват физическата активност на човека- т.е., получава се порочен кръг, към който се добавят и вредните навици- алкохол,тютюнопушене и др. Намалената физическа дейност ускорява формирането на „ старчески механизъм на регулация „на организма и води до преждевременното му стареене.При експериментални животни е доказано съкращение на живота им вследствие на продължителна имобилизация ( принудително обездвижване). Например, продължителността на живота на млади плъхове при ограничена подвижност е средно 82 дни, а на стари плъхове- само 29 дни. ( В.А.Боер 1969 ). След двуседмично обездвижване загиват 33,3 % от старите животни и 16,6 % от младите.
Доклад на СЗО сочи, че 60% от населението на планетата ни не спортува. Според доклада всяка година почти 2 милиона души на Земята умират от заболявания на сърдечно съдовата система и инсулт, които са пряко свързани с недостатъчната физическа активност, а обездвижването е причина за 10% от смъртните случаи в страните от ЕС.(www.teenspot.bg, в-к “Сега” 14.05.2008 год.) Изследването включва 192 страни. Статистиката,свързана с тези изследвания показва,че 53% от мъжете в България и 50% от жените, починали през 2008 година, са починали от незаразните заболявания – рак, диабет, сърдечно съдови заболявания, инсулт, болести на дихателната система ( WHO.int), като основните фактори, водещи до леталния изход, са 4 : тютюнопушене,злоупотреба с алкохол, нездравословно и непълноценно хранене и не на последно място- обездвижването. Докладът сочи, че всеки 3-ти българин и всяка 4-та българка са физически неактивни. В доклада са посочени и необходимите мерки за отстраняване на тези 4 фактора, както и мерки за превенцията на заболяванията.В „ Резолюция на Европейския парламент „ от 15.09. 2011 год., публикувана в официалния вестник на ЕС, също са поместени данни за незаразните заболявания и мерките,които се препоръчват за справянето с тях.
Заболяванията, свързани с обездвижването,са болести на гастро-интестиналния тракт, хипертония и затлъстяване особено в млада възраст, заболявания на опорно-двигателната система ( кифози,сколиози и др.), болести на кръвообръщението.По данни на СЗО ( 2006 година) 20 % от децата в Европа са с наднормено тегло. Тази цифра се е увеличава с 400 000 годишно. България е на второ място на планетата ни по затлъстяване и свръхтегло сред децата. Всеки 5- ти български ученик е с наднормено тегло ( доц. Ст.Петрова 2006 година). Според направеното проучване през същата година изключително голямото нарастване на заболяванията, свързани със затлъстяването при децата, наблюдавано през последните години, е важен медико- социален проблем на съвременното общество. Вследствие на застоял начин на живот настъпват заболявания на ПНС (периферната нервна система) – радикулити, плексити и др. Появяват се анатомични и функционални нарушения в ЦНС ( централна нервна система ) и ВНС (периферна нервна система), както и в психическите функции. Променят се различни структури на главния мозък, по- специално се понижава възбудимостта на нервните центове, осигуряващи адаптационните реакциии на организма и на центровете, които регулират кръвообръщението, дишането и въобще обмяната на веществата. Т.е., изменя се функционалното състояние на ВНС.
Намалената двигателна активност е една от причините за възникване на „ Синдрома на хроничната умора”, описан за пръв път през 1980 година. То е записано в МКБ като „Стресово състояние, некласифицирано другаде МКБ Z 73.3 “. Етиологията му е неясна, но се предполага,че настъпва след прекарана вирусна инфекция, като за основен причинител най- често се сочи вируса на Ебщайн – бар. Проявява се най- често като постоянна умора, повече от 6 месеца, депресия, главоболие, слабост, мускулни болки, повишена температура и болезнени шийни лимфни възли . Понякога има диария и повръщане. Препоръчително е при това състояние промяна в дейността на заболелия и начина му на мислене,както и повече движение и спорт,йога. Сайтът Лечител.net от 7.08.2012 година помества изследване на МУ на Харвард, осъществено от група от 33-ма изследователи от различни институции и публикувано в престижното списание „THE LANCET”. Според техните проучвания всяка година 1/10 от жертвите на т.нар. “ непредаваеми болести” като диабет, кардиопатии, рак на гърдата и дебелото черво и смърт, приченена от тютюнопушене, са в следствие от неправене на физически упражнения. Заседналия начин на живот причинява 6% от сърдечно съдовите заболявания, 7% от случаите на диабет тип 2, 10% от случаите на рак на гърдата, 10 % от рака на дебелото черво и повече от 9% от случаите на преждевременна смърт при хората. „THE LANCET” прави изследване и класификация кои са най- слабо физически активни нации на планетата ни. Според това изследване българите са сред едни от най–активните нации, а на първо място по липса на физически движения са жителите на Малта. Около 72% от населението и са физически неактивни.На второ място са жителите на Свазиленд( 69 %), следват Саудитска Арабия (68,8%), Сърбия (68,3%), Аржентина и т.н.
Решение на проблема има и то е пряко свързано с осъзнаването на хората за необходимостта им от физическа активност, от ДВИЖЕНИЕ.
Това,което водещи специалисти- медици препоръчват, е човек да има минимум 150 минути активно движение на седмица. Има една сентенция, че „ Движението по своето въздействие е в състояние да замени всяко лекарство, но всички лекарства по Света не са в състояние да заменят въздействието на движението”. Движението не само може да излекува хронични заболявания, но също така може да забави и обърне процеса на стареене поради по-доброто снабдяване с кислород на всички тъкани и органи.
Ето някои ползи от активното движение: А) Спортуването повлиява благоприятно функцията на ЖЛЕЗИТЕ. Щитовидната жлеза повишава отделянето на по- големи количества от хормоните тироксин и йодтиронин,които усилват обмяната на веществата, а нивата им остават повишени дори в периодите на покой. Надбъбречните жлези отделят повишени количества адреналин, който учестява пулса и повишава кръвното налягане,което активира мускулите, а допълнително отделения кортизол стимулира складирането на въглехидрати в черния дроб. Задстомашната жлеза отделя равномерни количества инсулин, което повишава нивото на инсулиновите рецептори и те се възбуждат. В резултат клетките получават по- голямо количество глюкоза, а нивото на кръвната захар се понижава. Т.е. , спортуването се превръща в много добра превантивна мярка срещу диабет тип 2. По време на физическа активност се повишава отделянето на половите хормони, най- вече тестостеронът, който стимулира изграждането на мускулната тъкан.
Б) Имунна система : Учените са установили, че 10 до 12 седмици след активни тренировки за издръжливост количеството антитела (имуноглобулини) в кръвта нараства,което повишава съпротивителните сили на организма.
В) Бял дроб: Един активно спортуващ човек диша по- рядко, но по- дълбоко и с по-голям прием на кислород за разлика от нетренирания човек. Спортистът при едно вдишване поема 2,5 литра въздух вместо обичайните 0,5 литра при нетренираните. Причината е в повишените нива на адреналин в кръвта, при което дихателните пътища се разширяват и увеличават обема си. След 2-3 месеца тренировки за издръжливост човек може да поема 25% повече кислород в организма си.
Г) Повишената нужда от въглехидрати води до повишение на запасите на гликоген в черния дроб.При по-продължително и интензивно физическо натоварване черния дроб отделя големи количества захар в кръвта, които се изгарят в клетките и се освобождава енергия.
Д) Нервна система : При активно спортуващите се наблюдава повишение с 1/3 на процесите на кръвоснабдяване на различни зони на мозъка. Значително нараства и новообразуването на нервни клетки в хипоталамуса, в резултат на което се подобрява паметта и способността за концентрация. Нервните клетки от своя страна способстват за отделяне на голямо количество ендорфини (хормоните на щастието)
Е) Кръвоносна система и сърце: Активното спортуване и физическото движение укрепват сърцето и кръвоносните съдове. Сърдечния мускул хипертрофира, което способства за по- голямо и качествено изтласкване на кръвта от лявата камера на сърцето в аортата и оттам в големия кръг на кръвообръщение. Ритъмът му при активните спортисти се забавя, което е превантивна мярка срещу заболявания на сърдечно-съдовата система, включително и инфаркт на миокарда. Активното движение повлиява много добре процесите на производство на кръв в организма. Например, при един 70 килограмов човек количеството на кръвта може да се увеличи от 6 до 8 литра в кръвоносната система и кръвните депа. Значително нараства количеството на еритроцитите, които донасят допълнително количество кислород в мускулите и органите. Кръвните клетки увеличават своята еластичност и оптимално нагаждат формата си към тесните кръвоносни съдове, което стимулира обмяната на веществата между кръвта и тъканите.
Ж) Опорно- двигателна система: Движението укрепва опорно двигателния апарат, мускулите, сухожилията и ставите. Основната първопричина за болката в ОПА е земната гравитация. Човек стои изправен около 75% от денонощието, противодействайки на земното притегляне.Това често води до премачкване на междупрешленните дискове и ставния апарат на гръбначния стълб. Засегнатите мускули атрофират, увреждат се нервите, кръвоносните съдове,сухожилията и ставни връзки. Активното движение повишава кръвоснабдяването на тъканите, ставния хрущял се храни по-добре. Ставите и сухожилията стават по-гъвкави и здрави,костната плътност и здравина се повишава.
З) Храносмилателна система: При оптимално за индивида движение метаболизма се повишава, процесите на приемане, усвояване на храната и отделяне на преработените хранителни вещества протичат без проблеми . Активните спортисти по-рядко страдат от лениви черва, запек или диария, ала при професионалните спортисти не са изключени хроничните гастрити и язви на стомаха и дванадесетопръстника, вследствие стреса, на който са положени,физически и емоционално, преди и по време на състезанията.
Изброените ползи от активната физическа активност и още ред ползотворни за здравето на човека знания и умения, са съчетани и представени в новата авторска методика на Дончо Господинов Кръстев – „ТАНЦЪТ НА СПИРАЛАТА”. Тя е книга- откровение и метод за всички хора, поели по пътя на своето физическо и духовно усъвършенстване. В основата и стои хилядолетната мъдрост на „ И ДЗИН”, „ КНИГАТА НА ПРОМЕНИТЕ” и древните източни теории и практики за здраве , дълголетие и себеосъзнаване, както и осъзнаването на човек за Единството със заобикалящия го Свят и…себе си. Древното учение е синхронизирано със сегашното време, като автора добавя своите прозрения, тълкувайки древната мъдрост, свързана с движението на енергиите Ин и Ян и сегашните им проявления; Дава отговор на много от въпросите, свързани със сътворението и смисъла на живота. „ ТАНЦЪТ НА СПИРАЛАТА „ е „ ТАНЦЪТ НА ЖИВОТА”. Всичко трепти, всичко се движи по Спирала, макар и да изглежда неподвижно. Играейки „Танцът на Спиралата” , човек играе „ ТАНЦЪТ НА СЪТВОРЕНИЕТО”, изчиства от себе си болестите и негативните мисловни и емоционални блокажи, страховете си и се изгражда като здрав и осъзнал се индивид, човек- алтруист, полезен за себе си и от себе си, полезен за обществото. В книгата са представени уникалното авторско упражнение на лечителя Дончо Кръстев, както и 3 комплекса древни даоистки упражнения, които автора адаптира към сегашните необходимости на хората от жизнена енергия и психофизическа адаптация към изискванията на сегашното време и цивилизация . Тези упражнения в течение на хиляди години са носели на практикуващите ги здраве и дълголетие. Когато се играят по новия начин, те донасят на организма оптималното количество енергия, което другите упражнения и практики, които не са синхронизирани с настоящите Космически промени, не биха донесли. Упражненията са свързани със стихове, като по този начин,изпълнявайки едновременно упражнението и казвайки стиха му, се получава комплексно въздействие върху практикуващия и то е на всички нива- дух, душа и тяло, умствено, емоционално и телесно. Упражненията се изпълняват по спирала, по символа на Безкрая (8 ), включвайки в себе си 2 цикъла –съзидателен и разрушителен. Ползите от тях са отлични,което автора наблюдава при себе си ( спира да боледува ) и върху хората, които практикуват „ТАНЦЪТ НА СПИРАЛАТА”. Те стават по- здрави ,по- малко се уморяват и по- бързо се възстановяват след умствено или физическо натоварване. Изчезват различни хронични заболявания, подобрява се съня. Другите ползи,които хората получават, практикувайки „Танцът на Спиралата” е, че семейната атмосфера при тях се подобрява, както и взаимоотношенията на работното място, работоспособността им.
По време на изпълнение на „ Танцът на Спиралата” практикуващият метода пречиства и коригира аурата си. Един от фактите за това е извършения цветен Кирлианов спектрален анализ на аурата на автора на методиката.Преди изпълнение на упражненията цветната Кирлианова аура е с биофотонна емисия 2.98 еV,със син и виолетов разряд в областта на контакта на палеца с фотоемулсията. След упражненията аурата е по- плътна,като виолетовия разряд се увеличава за сметка на синия. Биофотонната и емисия вече е 3.0 е V. ( НИЦМБ,20.06.2012 година ).

Крепко здраве без лекарствени средства и баланс на физическо,психическо и умствено ниво – това, казва автора на методиката, са целите на всеки разумен човек, а „ ТАНЦЪТ НА СПИРАЛАТА „ е един отличен начин, чрез които могат да се постигнат.
ЕДИН ОТ ПЪТИЩАТА КЪМ ПОСТИГАНЕ НА ТОВА СЪСТОЯНИЕ, ТВЪРДИ АВТОРА ДОНЧО КРЪСТЕВ, Е „ ТАНЦЪТ НА СПИРАЛАТА – ЙОГА НА БЕЗКРАЯ”.
Leave a Comment