ДАР-ВЕДОНА ЕООД, гр. София zdravibezlekarstva@abv.bg 0897 06 76 70

Тинктура,чай или хапче?

За нас и Контакти

Тинктурата е концентриран течен билков екстракт, който обикновено се прави чрез накисване на билки – кората, плодовете, листата (сушени или пресни) или корените от едно или повече растения, в алкохол ( етанол ) 20 – 70 % в продължение на седмици, с цел да се извлекат активните съставки. Колкото съдържанието на вода в ратението е по-високо, толкова по-ниска е и концентрацията на алкохол, с което се прави извлека.

Етанолът (или оцетът) извлича активните съставки в растителните части, концентрирайки ги като течност.

Етиловия спирт се счита за отличен разтворител, тъй като е хранителен и може да извлече билкови съставки като смоли и алкалоиди, които иначе са слабо разтворими във вода. След период от няколко седмици, билковата смес се прецежда и частите от растенията се отстраняват, оставяйки след себе си концентрирана и изключително полезна течност.

 Тинктури могат да се правят от едно растение или пък от комбинация от растения. За приготвянето им могат да се използват пресни или изсушени листа, корени, кора, цветя и плодове.Чаят (от китайски: 茶, [ʈʂʰá]) е безалкохолна напитка, получена чрез сваряване или запарване на обработени и ферментирали листа от чаен храст (Camellia sinensis). Той е най-консумираната напитка в света след водата.

Чай се нарича също напитката (отварата), приготвена от различни части на други растения (цветове, листа, плодове, напр. липов чай). Напитката се нарича билков чай, когато растението има лечебни свойства.

Билковите хапчета ( таблетки ) са твърди лечебни форми, от една или повече билки, с включени помощни вещества. Целта им е да се разтворят в стомаха или червата на човека, който ги приема, при съответния здравословен проблем.

Всяка от лечебните форми си има свои предимства и недостатъци, но като медик и лечител моят скромен опит показва, че приемът на ТИНКТУРА е най – бързия и ефикасен лечебен метод, сравнен с чая, таблетката, капсулата и др. Тук не говорим за интравенозното вливане на лекарство, което има също много бърз ефект, но се използва само при необходимост и при невъзможност на човек да приеме по друг начин лекарствената форма.Тинктура

Ползи:

  • Концентрацията на лечебни вещества е много по – голяма от тази на таблетките и чая;
  • Бързо се всмуква още в усната кухина и стомаха и бързо попада в кръвообръщението.

 При таблетките например, те много по – трудно се разграждат и всмукват в стомашната и чревна лигавица. Освен това има голяма вероятност твърдите частици от пресованите билки да раздразнят лигавицата.

  • Действа много по – бързо и ефикасно от останалите форми;
  • Лесно и бързо, удобно за употреба. Например чая трябва да се вари, запарва, прецежда и т.н.
  • Има много по – голям срок на годност от останалите форми, ако се съхранява правилно.
  • Тинктурата има многоспекърно действие, а не само това по предназначението си. Например, една тинктура, да кажем „ Детокс програма ‚ може да действа и при наранявания на кожа и лигавиците, поради етанола и свойствата на билките в нея.

Тинтурата като форма е позната от древността и е препоръчвана и предписвана за прием от много лечители. Един от тях е и уникалния Български лечител Петър Димков.

Недостатъци на тинктурите:

Повишено внимание при шофиране на човек, употребяващ тинктура;

Съдържанието на спирт и непоносимост на някои хора към спирта;Не са препоръчителни за малки деца, бременни и кърмачки.

Все пак, всеки има избор с какво и как да се лекува и да профилактира. Препоръчително е, преди употреба на дадени чай, таблетки, тинктури и други, консултирайте се с опитен специалист в дадената област. Всеки човек има своя специфична енергетика и физика, както и всяка билка си има своите специфични свойства. Добре е да се направи и точната диагностика, и чак тогава да се пристъпи към каквото и да е лечение.

Дончо Кръстев

Admin

Leave a Comment

Subscribe to our Health Coach Weekly Newsletter!

Количка

Add a product in cart to see here!
0